Побутові відходи – це серйозно

Як правило, до побутових відходів люди не ставляться серйозно. Вони бояться промислових викидів, хімічних забруднень, але не бачать жодної небезпеки в тому, щоб де-небудь непомітно забути такий безневинний мішечок домашнього сміття. Різноманітний непотріб складається зі скла, металів, дерева і, звичайно, пластику. Свинець, ртуть, фосфокарбонати та інші токсичні речовини опиняються на волі, варто викинути батарейки, лампу чи інші подібні речі. При цьому різні речовини не залишаються в ізоляції, а вступають в різні хімічні реакції – чим не небезпечна хімічна лабораторія!
Розчинники, залишки будівельних матеріалів, деревина, оброблена спеціальними хімічними складами, миючі засоби тощо – якщо не утилізувати всі ці речі правильним чином, все це розкладається і потрапляє в ґрунт, в ґрунтові води, а разом …Як правило, до побутових відходів люди не ставляться серйозно. Вони бояться промислових викидів, хімічних забруднень, але не бачать жодної небезпеки в тому, щоб де-небудь непомітно забути такий безневинний мішечок домашнього сміття. Різноманітний непотріб складається зі скла, металів, дерева і, звичайно, пластику. Свинець, ртуть, фосфокарбонати та інші токсичні речовини опиняються на волі, варто викинути батарейки, лампу чи інші подібні речі. При цьому різні речовини не залишаються в ізоляції, а вступають в різні хімічні реакції – чим не небезпечна хімічна лабораторія!
Розчинники, залишки будівельних матеріалів, деревина, оброблена спеціальними хімічними складами, миючі засоби тощо – якщо не утилізувати всі ці речі правильним чином, все це розкладається і потрапляє в ґрунт, в ґрунтові води, а разом з ними в водоносні шари. Рослини і ягоди, які виросли на отруєній землі, можуть заподіяти шкоду не тільки тваринам, але і людині. Жива вода в джерелах стає мертвою… А все тому, що один викинув банку з-під консервів, інший – з-під фарби, третій – з-під шампуню…
Значну частину несанкціонованих звалищ на сьогодні становить різнорідний пакувальний матеріал. В основному його виготовляють із пластику та іншої синтетики. Колись на пластик покладалися серйозні надії: не гниє, не піддається корозії. Але сьогодні його міцність і практичність стають головним болем для тих, хто займається утилізацією побутових відходів. До того ж мода на роздільний збір придатного до переробки сміття – здачу макулатури, склотари та іншого залишилася в минулому. Зате мода на одноразове використання різних предметів – від пакетів до посуду – призвела до утворення неймовірного кількості пластикового сміття.
Спалювати його шкідливо – утворюються токсичні відходи, які разом з димом і пилом потрапляють в легені, поховання теж небажано в зв`язку з \” довгожительством \” матеріалу. Частина пластмас стійка до зовнішніх впливів і роками накопичується мертвим вантажем, частина – вступає в реакції, в результаті яких утворюються отруйні речовини, такі як формальдегід, карбаміди і т.д.
Втім, і для цієї проблеми вчені знайшли рішення: можна знищувати пластикові відходи за допомогою перолізних установок – залишиться зола вагою не більше 12% від початкової маси. Але є і більш вдале рішення проблеми. Якщо пластик збирати окремо, то його можна використовувати як вторинну сировину для виробництва різних корисних виробів. Зокрема, при переробці пластику можна виготовляти і будівельні матеріали, і утеплювач, і синтетичне волокно для одягу.
Але поки що пластикова упаковка найчастіше зустрічається в якості основного наповнювача несанкціонованих звалищ. Невластиві природі речі розкладаються довго. Так, поліетиленовий пакет може пролежати в землі двісті років, пластиковий контейнер збережеться і того більше – років п`ятсот. А маса побутового сміття, яка катастрофічно збільшується, в основному у вигляді пластикової упаковки, продовжує хоронити під собою яри і лісопосадки …
За забруднення навколишнього середовища передбачена адміністративна відповідальність. Так, згідно зі статтею 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КпАП) за забруднення будь-якого виду земель, у тому числі побутовими відходами, а також за невжиття заходів по боротьбі з бур`янами на громадян може бути накладено штраф у розмірі від 20 до 80 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на посадових осіб – від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів. Згідно зі статтею 59 КпАП за забруднення та засмічення вод на громадян може бути накладено штраф в розмірі від 3 до 7 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на посадових осіб – від 5 до 8 неоподатковуваних мінімумів. А згідно зі статтею 141 КпАП, за скидання сміття в смузі відводу автомобільних доріг (на узбіччях і в придорожніх лісосмугах) на громадян може бути накладено штраф в сумі від 1 до 3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на посадових осіб – від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів.

І.Пасік, МВН курсів ЦО м. Ніжин

Опубліковано в Новини. Закладка на посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

− 9 = 1